رد کردن لینک ها

اقدامات بانک مرکزی برای حمایت از واحدهای تولیدی در مناطق آزاد

منطقه ازاد

دکتر همتی در دیدار با فعالان اقتصادی منطقه آزاد کیش خبر داد:
در نیمه نخست سال جاری علیرغم تحریم های بی سابقه دشمنان، بیش از ١٩ میلیارد دلار به منظور واردات کالاهای اساسی و ضروری تولید و مصرف تامین ارز انجام شده است.
در حال حاضر ثبات بر اقتصاد کشور حاکم و امکان برنامه ریزی برای بهبود شرایط و رشد و توسعه اقتصادی فراهم شده است.
در نیمه اول سال تاکنون علیرغم کاهش درآمدهای نفتی، به منظور واردات کالاها به کشور بیش از ١٩ میلیارد دلار تامین ارز انجام شده که از این میزان حدود ١١ میلیارد آن مربوط به صادرات غیرنفتی است.
از این میزان حدود ٨ میلیارد نیز برای واردات دارو و کالاهای اساسی توسط بانک مرکزی تامین شده است.
بانک مرکزی به دنبال ثبات و برنامه ریزی برای افزایش رفاه مردم است.
با توجه به حساسیت نرخ ارز در کشور اگر نرخ ارز کنترل نشود اقتصاد کشور نامتعادل می‌شود.
فعالیت حدود ٣٠٠ واحد تولیدی در این منطقه نشان دهنده زحمات صنعتگران و تولیدکنندگان منطقه است که بحمدالله نسبت به گذشته تحولات مثبت زیادی در کیش رخ داده است.
تا آنجا که در توان بانک مرکزی است از فعالیت های تولیدی، صنعتی و تجاری در مناطق آزاد حمایت و تلاش می‌کنیم در نیمه دوم امسال ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی تجاری مناطق را تامین کنیم.
پذیرش پروانه های کسب و کار مناطق آزاد توسط بانک‌ها، تامین ارز گروه‌های کالایی ١ و ٢ براساس ثبت سفارش و هماهنگی انجام شده توسط دبیرخانه مناطق آزاد، تسهیل نحوه رفع تعهد ارزی مناطق آزاد، حل مشکل ترانزیت بین مناطق ازاد و ایجاد واحد مختص مناطق آزاد به منظور پیگیری مشکلات فعالان اقتصادی این مناطق در معاونت ارزی بانک مرکزی با هدف حمایت از توسعه مناطق آزاد در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.
همه هدف ما حمایت از تولید و تسهیل تجارت در مناطق آزاد است و در این مسیر با توجه به شرایط اقتصادی کشور و محدودیت های موجود تمام تلاش خود را انجام می دهیم.
دلیل تأخیر من در خصوص سفر فعلی، این بود که با اطمینان از مسائل دیگر اقتصادی، با دقت نظر کافی به مسائل مناطق آزاد رسیدگی کنم.

بازگشت به بالای صفحه
گروه حقوقی و بازگانی کیانی