رد کردن لینک ها

دخالت افراد غیر متخصص در امور پزشکی و پیراپزشکی

دخالت افراد غیر متخصص در امور پزشکی و پیراپزشکی است

💥یکی از مشکلاتی که در حال حاضر در جامعه با آن مواجه هستیم دخالت افراد غیر مجاز، غیر متخصص و یا پزشک نماها در امور پزشکی و پیراپزشکی است که زالو وار به بدنه پزشکی جامعه چسبیده و با کسب پولهای هنگفت و غیرقانونی لطمه ای جبران ناپذیر به سلامت و روح جامعه وارد مینمایند که توجه بیماران به پروانه فعالیت آنها میتواند تا حد چشم گیری تخلفات ممکن در این زمینه را کاهش دهد.
💥بیماران هنگام مراجعه به مراکز درمانی و مطب ها باید به پروانه فعالیت پزشک برای همان شهر و همچنین پروانه اشخاصی که در بخش تزریقات و سایر قسمتهای درمانی مشغول به کار هستند توجه نمایند. پروانه فعالیت پزشکان و پیراپزشکان از طریق سازمان نظام پزشکی صادر شده و باید دارای عکس صاحب پروانه و تاریخ اعتبار بوده و در مراکز درمانی و مطب ها در معرض دید عموم مردم نصب گردد‌.
💥فعالیت واحدهای عینک سازی غیرمجاز، سالن های زیبایی و آراستگی زنانه و مردانه که با دستگاه های زیبایی پوست اقدام به دخالت در امور درمانی مینمایند؛ مراکز غیر مجاز شنوایی سنجی، ماساژ درمانی، موسسات چاقی و لاغری از جمله شاخص های تخلفات درمانی هستند که در هر کدام از موارد اگر مراجعه کنندگان به پروانه فعالیت مرکز مورد نظر توجه نمایند این افراد سودجو اجازه فعالیت پیدا نخواهند کرد.

💥 به موجب قانون، هر کس بدون داشتن پروانه رسمی به امور پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، فیزیوتراپی و مامایی اشتغال ورزد و یا بدون اخذ پروانه از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، اقدام به تاسیس یکی از موسسات پزشکی نماید یا پروانه خود را به دیگری واگذار نماید یا از پروانه دیگری استفاده نماید بلافاصله محل کار تعطیل و به حبس تعزیری از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم میگردد.
لذا کلیه پزشکان و افرادی که به نحوی با مکانهایی با مشخصه فوق برخورد و یا اطلاعاتی دارند؛ میتوانند اطلاعات خویش را در اختیار کلانتری و یا دادسرای مربوطه قرار داده تا سازوکار قضایی و تحقیقات مقدماتی برای متخلفین اتخاد و انجام گردد.

نویسنده نادر کیانی وکیل پایه یک دادگستری

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
گروه حقوقی و بازگانی کیانی