رد کردن لینک ها

نحوه سفارش کالا

واردات کالا

به کالاهایی که در کشور یا کشورهایی ساخته و یا فراهم شده و از راه تجاری به یک کشور دیگر وارد می گردد، واردات میگوییم . معمولاً چون تهیه پاره‌ای کالا برای برخی کشورها امکان‌پذیر نبوده و یا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی‌باشد، به همین خاطر آنان با استفاده از کالاهای وارداتی نیازمندی‌های خود را تأمین می‌کنند.

واردات کالا  شامل مراحل زیر است :

در ابتدا فروشنده و تولید کننده ی کالای مورد نظر در کشور خارجی را بشناسید  اگر اطلاعات آن را دارید اولین مرحله را طی کردید. در غیر این صورت باید فروشنده آن ابتدا مشخص گردد. برای وارد کردن یک کالا لازم است که ابتدا تولید کننده (کنندگان) آن کالا را شناسایی کنید. در این صورت به دلیل صرفه جویی در زمان و هزینه و به دلیل تخصصی بودن و حساس بودن این کار (به خصوص برای اشخاصی که تازه تصمیم به واردات دارند .

پس از شناسایی سازنده یا فروشنده مشخصات فنی و قیمت کالا را  استعلام مینماید .

قدم بعدی دریافت نمونه کالا  است که توصیه می شود حتما” قبل از انجام واردات تجاری نمونه کالا دریافت و بررسی کنید .

البته تصمیم گیری در رابطه با نوع ، مدل و تعداد کالای وارداتی بسیار مهم است  که باتوجه به شرایط فروش در بازار داخلی، قیمت تمام شده کالا ، میزان تقاضا – زمان فروش کالا و سایر آیتم های دیگر قابل محاسبه می باشد.

داشتن  اطلاعات کافی از تعرفه گمرکی و شرایط واردات کالای مزبور و همچنین داشتن اطلاعات در مورد هزینه های مرتبط با واردات کالا از ابتدا تا پس از ترخیص جهت محاسبه قیمت تمام شده واقعی کالا و تصمصیم گیری نهایی به این امر بسیار کمک میکند .

محاسبه قیمت تمام شده واقعی کالا ( قیمت تمام شده کالا در انبار با احتساب کلیه هزینه های سربار مشمول)دریافت تخفیفات توافق نهایی بر سر قیمت کالا و ترم فروش با فروشنده

بررسی تامین بودجه واردات و تصمیم گیری نهایی جهت واردات

باید بدانید که توافق بر سر شیوه پرداخت مبلغ کالا به فروشنده( ترم پرداخت) ، همچنین توافق در زمان حمل کالا و شیوه حمل مبحث مهم و تخصصی است

اطلاع دقیق از مجوزها و استانداردهای لازم برای واردات و توافق جهت اجرای استاندارها با فروشنده ، چک کردن اسناد حمل مورد نیاز با فروشنده و دریافت تائیدیه از او جهت توانایی ارائه اسناد فوق – بسیار تخصصی ، توافق جهت بازرسی کالا نیزدر مراحل بعدی عملیات واردات کالا قرار میگیرد .

حال سوالی که مطرح میشود این است که آیا کارت بازرگانی دارید؟ اگر بله تمامی اسناد شامل پروفرما و سایر اسناد دیگر می تواند به نام شما صادر گردد، ولی اگر کارت بازرگانی ندارید می بایست از شرکتهای بازرگانی باتجربه در امر واردات کمک بگیرید. این مرحله حساسی است که می بایست شما بررسی دقیق تری داشته باشید .

انجام ثبت سفارش در وزارت بازرگانی قبل از هر گونه پرداخت – متاسفانه برخی تجار که هنوز به سبک سنتی و غیر تخصصی کار می کنند ثبت سفارش را در آخرین مرحله حتی پس پرداخت کل وجه به فروشنده یا حتی پس از رسیدن کالا به گمرکات انجام می دهند(در پرداخت های نقدی T/T) که این عمل باعث بالا رفتن ریسک واردات میگردد، چراگه با توجه به قوانین شناور ممکن است در هر مقطع زمانی قوانین تغییر کرده و وارد کننده مطلع نباشد و متضرر گردد. ولی چنانچه تاجر قبل از هر اقدامی ثبت سفارش کالا را انجام دهد از بسیاری از مشکلات آتی جلوگیری خواهد نمود.

دریافت ایران کد و مجوز اولیه استاندارد در صورت شمول ،دریافت مجوزهای لازم دیگر جهت واردات قبل از ورود کالا از سازمانها و ارگانهای ذیربط ،انجام پبش پرداخت طی توافق قبلی – چه به صورت T/T یا L/C یا D/P یا سایر ترمها ،پیگیری و رصد تولید صحیح و به موقع کالا،انجام بازرسی قبل از حمل (در صورت لزوم)،دریافت نمونه کالا بعد از تولید انبوه و قبل از حمل در صورت ضرورت و هماهنگی جهت حمل کالا (در صورت خرید کالا با ترمهایی بجز ترمهایی که حمل کالا به عهده فروشنده یاشد)به ترتیب مراحل بعدی است .

این نکته را به یاد داشته باشید که کنترل پیش نویس اسناد حمل،پرداخت مبلغ بالانس کالا با ترم توافق شده (در روشT/T)،دریافت اصل اسناد حمل از فروشنده،پیگیری رسیدن کالا به گمرکات و دریافت اسناد کشتیرانی و سایر اسناد و  دریافت اسناد تامین ارز مواردی است که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید.

در مرحله ی بعدی دریافت اسناد بازرسی (در صورت لزوم) ،دریافت مجوزهای لازم از سازمانهای دیربط که پس از ورود کالا باید دریافت گردد( باید قبل از انجام واردات مراحل اداری انها را انجام داده باشید)،ترانزیت کالا به سایر گمرکات،ارائه مدارک و توضیحات کامل به ترخیص کار جهت انجام امور ترخیص را انجام دهید .

در پایان پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و سایر هزینه های مرتبط با ترخیص کالا ، حمل کالا به انبار پس از ترخیص و انجام تعهدات ارزی (تامین ارز) در صورت وجود و تعهدات مالیاتی ( مالیات واردات) و … را به اتمام برسانید .

با توجه به تخصصی بودن امر واردات و نیاز به تسلط کامل به زبان بازرگانی و داشتن اطلاعات و تجربیات تخصصی بازرگانی در این رابطه اکیدا توصیه می گردد واردکنندگان محترمی که جدیدا” تصمیم به امر واردات کالا گرفته اند و یا در زمینه بازرگانی خارجی تازه کار هستند انجام مراحل واردات خود را به گروه حقوقی بازرگانی کیانی که تحت نظر مجرب ترین و با تجربه ترین وکلا فعالیت میکند بسپارند.

بازگشت به بالای صفحه
گروه حقوقی و بازگانی کیانی